رمان امریکا یا مفقودالاثر نوشته نویسنده بزرگ اهل چک، فرانتس کافکا است. کافکا در یادداشت‌های روزانه‌اش از این اثر خود با نام «مفقودالاثر» یاد می‌کند اما با توجه به صحبت‌های دوستان کافکا، از جمله دوست بسیار نزدیکش یعنی ماکس برود، او در گفت‌وگوها آن را «رمان امریکایی» خود می‌خواند. بعدها ماکس برود، کسی که به توصیه کافکا عمل نکرد و نوشته‌های او را نسوزاند، این اثر را در سال ۱۹۲۷ با نام امریکا به چاپ رساند.

رمان امریکا

رمان امریکا

کافکا برای نوشتن رمان امریکا از سخنرانی‌ها و سفرنامه‌ها استفاده می‌کرد. او قصد داشت «مدرن‌ترین» امریکا را به نمایش بگذارد، امریکایی که با سرعت روزافزون فناوری به جلو حرکت می‌کند و در این میان توده انسان‌ها با تلاش بی‌وقفه می‌خواهند سهمی از آن داشته باشند.

کافکا در نامه‌ای به فلیسه در سال ۱۹۱۳ درباره رمانش و احساسی که ناگهان هنگام برخورد با یک رهگذر به او دست می‌دهد چنین می‌نویسد:

تازگی‌ها از آیزن‌گاسه می‌گذشتم که یکی در کنارم گفت: «از کارل چه خبر؟» سر برگرداندم؛ مردی را دیدم که می‌رفت و بی‌اعتنا به من، با خودش حرف می‌زد. این پرسش را هم با خودش مطرح کرده بود. خب البته کارل شخصیت اصلی رمان بداقبال من است و آن رهگذر بی‌آزار ناخودآگاه وظیفه داشت به من بخندد، چون اصلا نمی‌توانم سوالش را تشویق تلقی کنم.

در امریکا خواهید خواند

وقتی باهات مدام مثل سگ رفتار می‌کنند، کم‌کم فکر می‌کنی واقعاً سگ هستی. (رمان آمریکا – صفحه ۲۰۷) فرانتس کافکا

همیشه، حتی در روشن‌ترین مناسبات هم، کسی پیدا می‌شد که بخواهد اسباب نگرانی همنوعان خود شود. (رمان آمریکا – صفحه ۲۶۰) فرانتس کافکا

دانلود امریکا

نویسنده / مترجم : فرانس کافکا / علی‌اصغر حداد ✍️
زبان کتاب : فارسی 🈂️
نوع فایل : PDF 📁
تعداد صفحه : 300 📃